Slasti a strasti začínajícího pilota RC letadla Sky Lady aneb každý nějak začínal.

Koupě letadla - konečně jej mám!

2. října 2005 v 19:24 | Jan Menšík |  obecné a praktické
Ke koupi RC letadla SkyLady jsem se rozhodnul zhruba před měsícem. Předcházelo tomu asi deseti denní období výběru vhodného modelu. Dlouhé čekání, až dorazí zatoulaný kontejnér s letadly z Číny a model bude konečně na skladě bylo těžké, ale vyplatilo se.

Jsem v RC úplný začátečník. Jako malý kluk jsem měl jen auta na drát (a stále vyměňoval prasklou strunu) a lepil plastikové modely. Trochu teorie létání jsem načerpal ve hře Microsoft Flight Simulator, jinak nic.A protože žádného modeláře neznám, začal jsem hledat na internetu.
Po mnoha hodinách pročítaní článků, diskuzí a prohlížení obchodů, jsem byl prakticky rozhodnut. Hydroplán zatím ne, určitě bych jej roztřískal. Chci nějaký RC set, což je komplet letadlo s veškerou potřebnou výbavou (rádio, motor, baterie, atd.). Přestože znalci sety zatracují, mě přijdou výborné. Dostanete prakticky hotové letadlo, které bude létat a bude létat za pár hodin po koupi, jen co se nabijí baterie.
Na trhu je modelů několik, mě se zalíbily dva: Cessna 182 4kanál a Sky Lady (oba modely v prodeji např. u Pecky modeláře. Po náštěvě několika obchodů jsem zjistil, že:
  1. Rozhodně lepší (zvlášt pro začátečníka) je Sky Lady.
  2. Sky Lady skladem není, nemá je ani distributor. Čeká se na dodávku od výrobce.
"To je pech," řekl jsem si. Byla polovina srpna a letadla mají dorazit až někdy v polovině září. Pro několika dalších hodínách na internetu jsem se utvrdil a rozhodl se počkat na Sky Lady, neboť by měla být opravdu velmi (v porovnání RC setů) dobrá.
Září utíkalo, ale termín plánované dodávky se neustále posouval, respektive odpověď byla vždy: "Není, kdy bude nevíme." Do toho ještě přišlo stěhování distributora, firmy RCM Pelikán.
Na konci měsíce jsem se rozhodl zkusit štestí na veletrhu Model Hobby 2005, konaném na výstavišti PVA v Letňanech, kde vystavuje (a prodává) i firma RCM Pelikán a kde by snad mohli mít i můj vytoužený model.
Zaplatil jsem stokorunu vstupné a procházel se po veletrhu, oddalujíc náštevu jediného stánku, který mě skutečně zajímal. Bál jsem se zklamání, že Sky Lady stále mít nebudou. Nakonec jsem ale sebral odvahu a přiblížil se. Bylo to vcelku náročné, ale po chvilce jsem se probojoval přes dav blíž a ve vytríně jsem ji spatřil. Na první pohled nebyla až tak hezká, ale už jsem byl stejně dávno rozhodnut. Ještě několik minut napjatého čekání a stal jsem se majitelem zbrusu nového letadla.
Překvapila mne velká krabice, která se na šířku nevešla do auta. Při odchodu jsem ješte koupil 8 tužkových baterií do vysílačky, což je jediná věc, která u modelu není přibalena a je nutná k létání.
Celý nedočkavý jsem vyrazil ku domovu. "Konečně je moje," pomyslel jsem si a nastoupil do auta.
 


5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (3005)
Zobrazit starší komentáře

3001 Steve Bony Steve Bony | E-mail | Web | 10. září 2007 v 20:12

Ahojte. Uchytenie suchým zipsom je veľmi jednoduché. Predávajú sa suché zipsy aj s lepiacou vrstvou na obidvoch pásoch, teda aj na háčikoch, aj na chumáčikoch. Jeden pás nalepíš na lôžko akupacku, druhý do trupu a uchytíš lôžko. Toto riešenie mi umožňuje bez problémov s trochou opatrnosti vybrať aj lôžko, ak sa potrebujem dostať k motoru.

Ďalší zips prilepíš na dno lôžka a druhý pás na akupack zospodu. Pri vkladaní packu ho najprv zasunieš čo najviac dozadu a potom len pricapíš o dno. Drží to super a s vyberá sa ľahučko.

Na balzovej výškovke som nerobil nijaké úpravy. Okpíroval som pôvodnú PES spôsobom ctrl+c a ctrl+v :-D. Prekreslil som stabilizátor na balzu, vyrezal, obrúsil do akože profilu :-), vyvŕtal som diery na uchytenie do kýlovky. Na montáž som použil pôvodnú plastovú výstuž aj so skrutkami. Výškovku som ku stabilizátoru prilepil lepiacou páskou. Fachčí to jedna báseň. Pri pristávaní sa mi párkrát podarilo pobozkať matičku zem (ale bolo to vinou cukajúcich serv, nie mojej nešikovnosti ;-)) a výškovka sa ani nepohla. Prikladám link na fotku, ako to vyzerá.

http://www.aeroklubkamenica.lietame.sk/modelari_f_galeria.php?strana=0&ido=39#

3002 Martin Martin | E-mail | 13. září 2007 v 11:36

Ahoj, tak jsme vcera se zkusenym modelarem zkusili zaletnout moji novou SL II a zjistili jsme (tedy spis zkuseny kolega), ze je v haji neco v elektrice, jelikoz ero si dela co chce uz 10-15m od vysilacky. Asi budu muset reklamovat, nebo mate nekdo napad, co vymenit? Napr. vyse zmineny regulator?

3003 romeo romeo | E-mail | 13. září 2007 v 13:15

Zdravim.Prave sa rozhodujem do akeho era pre uplneho zaciatocnika ist, a citam tu o SL2 same problemy, mojim druhym tipom je Wild Hawk od SDM, neviete niekto porovnat tieto dva stroje, myslim aj RC (RX,TX,regulator) ktore sa predava v setoch(http://www.jr-models.cz/index.php?&desktop_back=eshop&action_back=&id_back=&desktop=eshop&action=zbozi_detail&id=710

Asi nebude v mojich fin.moznostiach kupit SL a hned vymienat regulator,serva, rx a mozno aj tx....Dakujem !

3004 pilot pilot | 15. září 2007 v 21:19

ja mam sky lady už druhý rok a zatím vše původní.akorát zadní kormidla balsa a vyměněná vrtule.rc a regulátor i serva vše v pořádku vše ok a krásně líta.

3005 Robin Robin | 4. října 2007 v 16:25

Ahoj kamarádi skyladáři,

včera jsem poprvé "létal" se svojí vyreklamovanou SL2. Před očekávanými pády jsem letadlo vybavil zadní ostruhou z hliníkové trubičky a folií mezi křídlo a gumičkami, přijímač jsem zabalil do molitanu. Teplo, bezvětří, ideální počasí. Jako neřízený model létá krásně, ale jakmile jsem se ji snažil řídit, byla to tragedie. Co let to kráter v poli. Divím se, že to to letadlo vůbec přežilo. Asi budu též muset vyhledat nějakého zkušenějšího kolegu nebo PC simulátor. Člověk si myslí, že když má zkušenosti s neřízenými modely a jedním X-Twinen, tak to zvládne, ale nezvládne. Tak snad až se bude konat nějaké společné létání v okolí Prahy, ale provádět hlubokou orbu kuželem vrtule už se mi samotnému asi chtít nebude.

Ať Vám to všem podzimně létá a nedopadáte jako já střemhlav na čumák.

Komentáře jsou uzavřeny.